Informācija par Latvijas Fizioterapeitu asociācijas 2010. gada 23. aprīļa semināru

Latvijas Fizioterapeitu asociācijas 2010. gada 23. aprīļa seminārs
„Fizioterapijas iespējas pediatrijā”

 

Programmā tika iekļautas sekojošas tēmas:

  1. „Gūžu locītavu disfunkcija zīdaiņiem, fizioterapija kā viena no ārstēšanas iespējām”
  2. „Mukoviscidozes pacienti fizioterapeita praksē”
  3. „Bērna aprūpes nozīme citā skatījumā”
  4. „Zīdaiņa psihomotorā attīstības novērtēšana, agrīno neiroloģisko traucējumu pazīmes”
  5. „Pacientu tiesību aktuālie jautājumi fizioterapeita praksē”

 
  Aprīlis ir sulu mēnesis un kamēr citi tecināja bērzu sulas mēs devāmies uz LFA semināru Jēkabpilī. Neskatoties uz sliktajiem laika apstākļiem, dažbrīd sniegu un lietu, semināru apmeklēja liels interesentu pulks.
  Semināru atklāja BKUS dr. Zane Gaile par tēmu „Gūžu locītavu disfunkcija zīdaiņiem, fizioterapija kā viena no ārstēšanas iespējām”. Tikām iepazīstināti ar gūžu locītavu attīstību. Mums ir svarīgi zināt kā attīstās šī locītava, lai izvērtētu kādas fizioterapijas metodes pielietot konkrētajam gadījumam. Dr. Z. Gaile sīkāk pievērsa uzmanību tēmai “gūžu locītavu attīstības displāzija” (t.i., gūžu locītavas patoloģija zīdaiņiem un maziem bērniem, kas veidojas no nepareizas augšanas un attīstības ne tikai intrauterīni, bet arī augšanas laikā).


  Gūžu locītavas attīstības displāzijai ir 3 pakāpes: displāzija, subluksācija un luksācija. Šai patoloģijai ir vairāki iemesli, piemēram, ģenētiski iedzimts gūžas mežģījums (meitenēm 5 – 6 reizes biežāk nekā zēniem) un iemesli, kas saistīti ar apkārtējo vidi (mātes vielu maiņas izmaiņas grūtniecības laikā, augļa tūpļa vai kāju guļa u.c.). Turpinājumā dr. Z.Gaile sniedza informāciju par gūžu locītavu attīstības displāzijas simptomiem. Uzskaitīšu tikai dažus no tiem: ierobežota abdukcija – 35 un vairāk grādu iztrūkums no 90 grādiem vai asimetrija var norādīt uz patoloģiju, nevienāds kāju garums (dislocētā kāja īsāka), patoloģijas pusē kāja rotēta uz āru, asimetriskas gluteālās krokas u.c. Dr. Z.Gaile izklāstīja terapijas iespējas un fizioterapijas mērķus pie gūžu locītavas attīstības displāzijas. Fizioterapijas mērķi: uzlabot trofiku, veicināt osteoģenēzi un sekmēt locītavas formēšanos pareizā funkcionālā stāvoklī. Uzstāšanās beigās tikām iepazīstināti ar addukcijas sindromu un apakšējās ekstremitātes ass veidojošiem elementiem.
  LFA semināru turpināja BKUS fizioterapeite Inese Znotiņa par tēmu „Mukoviscidozes pacienti fizioterapeita praksē”. Cistiskā fibroze (CF) jeb muskoviscidoze ir autosomāli recesīva saslimšana kaukāziešu rasei. Tā ir universāla ekzokrinopātija, pie kuras cieš visu ārējās sekrēcijas dziedzeru funkcijas. I.Znotiņa informēja par biežāk sastopamām respiratorām izpausmēm pie CF, ka piemēram, recidivējošs otīts, nazālie polipi u.c. Recidivējošas respiratoras infekcijas pie CF – pneimonija ar sekojošām bronhektāzēm vai intersticiālu fibrozi, bronhīts ar sekojošām bronhektāzēm un bronhiolīts ar sekojošu obliterāciju. Fizioterapeite sniedza plašu informāciju par hroniskas plaušu slimības komplikācijām un pielietojamām fizioterapijas metodēm pie CF. Minēšu dažas no minētajām komplikācijām: augšanas traucējumi, krūšu kurvja deformācija, skolioze, bungvālīšu pirksti, atelektāzes u.c. I.Znotiņa ne tikai teorētiski, bet arī praktiski demonstrēja pielietojamās fizioterapijas metodes pie CF. Fizioterapijas metodes – sekrēta sašķidrināšana (medikamenti inhalācijas), sekrēta mobilizēšana un evakuācija (autogēnā drenāža, aktīvais elpošanas cikls, pozitīvas pretspiediens izelpā (PEP maskas, flutters u.c.), drenāžas vingrojumi u.c.). Ik vienam semināra apmeklētājam fizioterapeites I.Znotiņas vadībā bija iespēja apgūt kādu no minētajām fizoterapijas metodēm.
  Par tēmu „Bērna aprūpes nozīme citā skatījumā” mūs iepazīstināja BKUS, Premium Medical fizioterapeite Klaudija Hēla un fizioterapeite Egija Bidiņa.
 
Bērna aprūpes nozīme no fizioterapeita puses – Handlings (ietilpst ģērbšana, celšana, barošana utt.). Semināra lektores minēja handlinga galvenos principus – viduslīnija, lēnas kustības, acu kontakts, simetrija un velšanās kustības. Tika izvirzīts jautājums kādēļ mēs to iesakām un rādām: 1) ievirza pareizas kustības; 2) inhibē/aizkavē muskulatūras tonusu; 3) saglabā simetriju un 4) uzlabo ķermeņa sajūtu. Svarīgs ir arī skatījums no vecāku un paša bērna puses, par viņu redzējumu mēs bieži vien aizmirstam. Fizioterapeites visus klātesošos iepazīstināja ar Kinestētik infant handling. Lektores nobeigumā izvirzīja secinājumus par handlinga nozīmi bērna aprūpē, piemēram, lēnas, atkārtotas darbības aprūpes laikā bērnam dod drošības sajūtu, uzticību un orientēšanos telpā, pieaugušo uzmanība stiprina attiecības ar bērnu, sensomotorika – attīsta un veicina uztveres spējas utt.
  Semināru turpināja BKUS neirologs dr. Sarma Lindenberga ar tēmu ,,Zīdaiņa psihomotorās attīstības novērtēšana, agrīno neiroloģisko traucējumu pazīmes.” Neirologs dr. S.Lindenberga izklāstīja bērna attīstības izvērtēšanas kritērijus – sociālā adaptācija (pasaules iepazīšana ar maņu palīdzību, ēšanas, gulēšanas paradumi, ģērbšana, uzvedība atbilstoša situācijai), kustību iemaņas (smalkmotorika, pamatmotorika ), garīgā attīstība (valodas apguve, atmiņas trenēšana). Turpinājumā dr. S.Lindenberga analizēja bērna attīstības izvērtēšanas kritērijus no 1. bērna dzīvības mēneša līdz 12. mēnesim.
  LFA semināru noslēdza Solvita Olsena SIA Medicīnas tiesību institūts par tēmu „Pacientu tiesību aktuālie jautājumi fizioterapeita praksē''. Tēma ir ļoti plaša un diskusijām atvērta, līdz ar to gaidīsim atkārtotu tikšanos ar S. Olsenu.

Rakstu sagatavoja
Liene Glāzere

Go to top